Matična št.: 4026543
SKD: 94.999
Datum vpisa v poslovni register: 15. 11. 2010
TRR: SI56 0228 3026 2083 984, NLB

Veteransko košarkarsko društvo Štajerska je bilo ustanovljeno leta 2010 z namenom organiziranja športnih in drugih družabnih prireditev, vzdrževanja in promocije košarkarske igre, druženja članov društva na tekmovanjih, vadbi in drugih prireditvah ter pridobivanjem mlajših in veteranskih navdušencev s košarkarsko igro.
Po udeležbah na nekaterih manjših turnirjih so svojo resno pot začeli še pred formalno ustanovitvijo z odhodom na svoje prvo veliko tekmovanje – FIMBA evropsko veteransko prvenstvo v Pragi. V češki prestolnici, pa tudi dve leti pozneje v Braziliji so nastopili v kategoriji nad 45 let.
Spomladi 2010 je prišlo do izmeničnega obiska košarkarskih ekip Štajerske in Kragujevca, ki sta kar nekaj let uspešno sodelovali. Po udeležbi na svetovnem košarkarskem veteranskem prvenstva v Braziliji so jeseni 2011 prvič organizirali veteranski košarkarski turnir za pokal Rogle z bogato mednarodno udeležbo, ki je v naslednjih letih postal že tradicionalna prireditev.

Največji uspeh v kratki zgodovini društva so zabeležili na FIMBA evropskem prvenstvu v litovskem Kaunasu, kjer so že ob svojem debiju v kategoriji nad 50 let osvojili naslov evropskih prvakov. V znani dvorani Sabonis so imeli več dela v polfinalu, kjer so ugnali rusko ekipo, medtem ko so v finalu brez težav premagali domače z 82:48. Najboljši strelec in skakalec je bil nekdanji slovenski reprezentant Slavko Kotnik.

Solun

Na svetovno prvenstvo v Solun leta 2013 so Štajerci prvič odpotovali s kar dvema ekipama, leto pozneje pa so na evropskem prvenstvu v Ostravi skoraj ponovili uspeh iz Litve, saj so po porazu v finalu osvojili srebrno medaljo. Manj uspeha so imeli na naslednjem svetovnem prvenstvu v Orlandu, kjer pa je bil Kotnik razglašen za najboljšega evropskega košarkarja na prvenstvu.
Na evropskem prvenstvu 2016 v Novem Sadu je štajerska ekipa še zadnjič zaigrala v kategoriji nad 50 let, mlajša konkurenca pa jim tudi tokrat ni dovolila presenečenja. Bolj kot tekmovalni del dogodka je bilo za društvo pomembno obstransko dogajanje, saj so prav v Srbiji uradno razglasili, da bo njihovo društvo čez dve leti gostilo naslednje evropsko prvenstvo v Mariboru. Obljubljajo, da bo to najboljše prvenstvo doslej, kar se za jubilejno deseto tekmovanje najboljših evropskih veteranskih ekip pod okriljem FIMBA tudi spodobi.

Kaunas

VKD Štajerska vse finančne prilive (donacije in prostovoljni prispevki) kakor tudi odlive iz tega naslova namenja izključno organizaciji in udeležbi na športnih dogodkih, kar je skladno z namenom ustanovitve društva. Trenutno ob organizaciji evropskega prvenstva Maribor 2018 vse svoje moči usmerjajo v nastop na letošnjem svetovnem prvenstvu v italijanskem Montecatiniju.